فرهنگ > تئاتر - مدیرعامل تماشاخانه و مدرسه «سه نقطه» گفت: من در سال 94 سه بار ورشکست شدم و کار به جایی رسیده که می گویم جیب ما را نزنید حمایت پیش کش.

گله های مدیر یک تماشاخانه خصوصی از مدیران دولتی/پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه جایزه مادی ندارد - تصویر 1

گله های مدیر یک تماشاخانه خصوصی از مدیران دولتی/پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه جایزه مادی ندارد

فرهنگ > تئاتر - مدیرعامل تماشاخانه و مدرسه «سه نقطه» گفت: من در سال 94 سه بار ورشکست شدم و کار به جایی رسیده که می گویم جیب ما را نزنید حمایت پیش کش.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه با حضور محمد حسن نجفی؛ رئیس جشنواره و مدیرعامل این مرکز، رامین معصومیان؛ دبیر پنجمین جشنواره بازیگری و مصطفی محمودی مشاور این مرکز برگزار شد.

در ابتدای این نشست رامین معصومیان با اشاره به هدف از برگزاری پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه گفت: این جشنواره با هدف ایجاد انگیزه و حمایت از دانشجویان تمامی موسسات آموزشی و البته با رویکرد معلم محور کار خود را آغاز کرد. از آن جایی که اغلب هنرجویان تئاتر این کمبود معلم محور بودن را حس می کردند و خود من هم به عنوان کارشناس ارشد نمایش همین خلاء را احساس کرده بودم به این بحث توجه ویژه ای داشتیم. من با همین تحصیلاتی کارشناسی ارشد می توانستم در یکی از آموزشگاه ها استاد باشم اما وای به حال هنرجویی که بخواهد زیردست کسی باشد که خودش درست تربیت نشده است.

او در ادامه درباره فراخوان منتشر شده برای پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه توضیح داد: از تمامی علاقمندان به تئاتر دعوت شد که در صورت تمایل در این جشنواره شرکت کنند و شرط حضور در این جشنواره ارائه تاییدیه و یا توصیه نامه ای از سوی یک استاد راهنما بود که خوشبختانه اغلب شرکت کنندگان این توصیه نامه را داشتند.

دبیر پنجمین جشنواره سه نقطه افزود: ۲۵۰ اثر متقاضی شرکت در جشنواره بودند که بخشی از این آثار که دارای توصیه نامه بودند بدون بازبینی به جشنواره راه یافتند و 110 اثر توسط مرتضی اسماعیل کاشی، احسان پایدار، محمد حسن نجفی، حمیدرضا هدایتی و محمدرضا علی اکبری بازبینی شدند. 20 اثر مستقیم و 15 اثر به صورت مشروط به بازبینی مجدد آثار پذیرفته شدند که متاسفانه تعدادی از آثار مشروط پس از تمرین پذیرفته نشدند.

به گفته معصومیان، 18 اثر مونولوگ، 7 نمایش برای شرکت در بخش دو یا چند نفره و 5 اثر نیز برای رقابت در بخش نمایش های کامل از سوی گروه ارزیابی و انتخاب آثار به صورت قطعی پذیرفته شدند.

در ادامه این نشست مصطفی محمودی با بیان این که اسامی هیات داوران به زودی در خبری اعلام خواهد شد، گفت: اجرای نمایش ها هر روز از ساعت 14 و با اجرای نمایش های تک گویی آغاز می شود و تا ساعت 18:30 با اجرای نمایش های چند نفره و کامل ادامه خواهد داشت. نمایش های مونولوگ 10 دقیقه ای و نمایش های دو یا چند نفره 15 دقیقه ای هستند. برای نمایش های کامل هم 40 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

محمد حسن نجفی؛ مدیرعامل تماشاخانه و مدرسه تئاتر سه نقطه هم که در این نشست حضور داشت، گفت: امیدوارم با کمک شما بتوانیم این جشنواره صد در صد خصوصی را به نحو احسن برگزار کنیم. مجموعه مدرسه و تماشاخانه سه نقطه برای من هدف جدی در حوزه آموزش بود چرا که با توجه به سیستم تحصیلی در هنرستان و دانشگاه ضعف هایی را در شیوه آموزش احساس می کردم. هیچ گاه نمی شد با یک استاد یک بحث را تمام کرد و با اتمام ترم هیچ چیز به نتیجه نمی رسید.

او ادامه داد: اسفند سال 89 مجموعه سه نقطه در نزدیکی بنیاد سینمایی فارابی گشایش یافت و در اردیبهشت ماه کار خود را خوشبختانه با حضور اساتیدی که معلم بودند به صورت جدی آغاز کرد. خرداد ماه91 به این ساختمان در خیابان کبگانيان منتقل شدیم. در واقع بعد از تماشاخانه آو، اولین مجموعه ای که به عنوان فضایی خصوصی با کاربرد برای اجرای عمومی و سیستم گیشه راه اندازی شد، مجموعه سه نقطه بود.

نجفی درباره شیوه شکل گیری جشنواره بازیگری خاطرنشان کرد: اسماعیل کاشی پیشنهاد برگزاری این جشنواره را داد و طی جلسه ای تصمیم گرفتیم آن را راه اندازی کنیم. در اولین دوره جشنواره مخصوص هنرجویان سه نقطه بود و نشان داد برگزاری آن انگیزه زیادی برایشان ایجاد کرد.

او با بیان این که از تمامی آموزشگاه های بازیگری تئاتر برای شرکت در پنجمین جشنواره بازیگری سه نقطه دعوت شده است، تصریح کرد: این جشنواره صرفا در جهت بازیگری تئاتر طراحی شده و فکر می کردم موسسات خیلی از آن استقبال نکنند اما استقبال بی نظیر بود و هفتاد درصد مجموعه های خصوصی و آکادمیک در این جشنواره شرکت کردند. امیدوارم این جشنواره بتواند آماری نسبتا  دقیق از جامعه آماری آموزشی کشور ارائه دهد.

نجفی این جشنواره را آموزش محور دانست و افزود: تمرکز این جشنواره روی بازیگری است اما متاسفانه به جز حمایت هایی که قرار است از اجراها و افراد برگزیده برای اجرای تئاتر داشته باشیم جایزه نقدی نخواهیم داشت. ما از گروه ها حمایت صد در صدی می کنیم اما از آن جایی که برگزاری جشنواره به صورت کاملا خصوصی بسیار دشوار است امکان اعطای جوایز نقدی وجود نداشت. متاسفانه دولت هیچ حمایتی از بخش خصوصی ندارد و من در سال 94 سه بار تا مرز ورشکستگی پیش رفته ام و این برای من به عنوان مدیر یک تماشاخانه و مدرسه بسیار دشوار است. امیدوارم شرایط بهتر شود اما کار به جایی رسیده که می گوییم جیب ما را نزنید حمایت پیش کش. حمایت مادی نمی کنید حداقل برای دریافت مجوزهایی مانند مجوز اماکن اقدام کنید تا ما چون کودکی بدون بزرگتر راهی این مراکز نشویم.

 این جشنواره از 19 تیرماه سالجاری به مدت سه روز در سالن های استاد رکن الدین خسروی و استاد خسرو شکیبایی مدرسه تئاتر و تماشاخانه سه نقطه واقع در تهران،  میدان ولیعصر (عج)، بلوار کشاورز، فلسطین شمالی، کوچه شهید مرتضی زاده، پلاک ۱۲ برگزار می شود. حضور برای تمامی علاقمندان به تماشای اجراهای جشنواره  آزاد و رایگان است.

58247

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه