فرهنگ > سینما - پیتر جکسون کارگردان سه‌گانه‌های «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» اجازه داد از جت شخصی‌اش برای پیدا کردن هواپیمای ناپدیدشده شرکت هواپیمایی مالزی استفاده شود.

کارگردان برنده اسکار جت 68 میلیون دلاری‌اش را قرض داد - تصویر 1

کارگردان برنده اسکار جت 68 میلیون دلاری‌اش را قرض داد

فرهنگ > سینما - پیتر جکسون کارگردان سه‌گانه‌های «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» اجازه داد از جت شخصی‌اش برای پیدا کردن هواپیمای ناپدیدشده شرکت هواپیمایی مالزی استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این جت گلف‌استریم G650 از پرت در استرالیا در اختیار تیم عملیات جستجو قرار گرفته است.

هنوز مشخص نیست چه کسی مسئولیت جت شخصی پیتر جکسون را به عهده دارد و اینکه آیا فیلمساز نیوزیلندی برنده اسکار به خاطر در اختیار قرار دادن هواپیمای خود پولی دریافت کرده است یا خیر.

یکی از سخنگویان جکسون به نیوزیلند هرالد، گفت: «پیتر برای چنین کاری به دنبال جار و جنجال نیست و قویا از آن پرهیز می‌کند. در واقع، بسیاری از هواپیماهای نظامی و غیرنظامی در عملیات جستجو حضور دارند و باعث ناامیدی است در شرایطی که بیش از 200 نفر مفقود شده‌اند، شهرت یکی از صاحبان این هواپیماها، این چنین مورد توجه رسانه‌ها قرار بگیرد.»

جکسون جت گلف‌استریم را مارس پیش با قیمت حدود 80 میلیون دلار نیوزیلند (68 میلیون دلار آمریکا / 40 میلیون پوند انگلیس) خرید. از این جت به عنوان سریع‌ترین هواپیمای غیرنظامی دنیا یاد می‌شود.

جت جکسون که معمولا در ولینگتن مستقر است، می‌تواند هشت مسافر و چهار خدمه را در یک سفر حمل کند. سرعت این جت 708 مایل بر ساعت است و می‌تواند 8053 مایل را بدون سوخت‌گیری مجدد طی کند. جکسون با جت خود از نیوزیلند به محل کارش در لس آنجلس در کالیفرنیا سفر می‌کند.     

ظاهرا از جت گلف‌استریم برای برقراری ارتباطات بین دیگر هواپیماهای درگیر در عملیات جستجو در اقیانوس هند استفاده می‌شود، اما درباره مناسب بودن آن برای چنین هدفی تردیدهایی وجود دارد.

پیتر کلارک کارشناس هوانوردی به هرالد، گفت: «اصلا نمی‌توانم ضرورت چیزی مانند جت گلف‌استریم را درک کنم. هواپیماهای نظامی خودشان قادر هستند با هم ارتباط داشته باشند.»

ارتباط هواپیمای بوئینگ 777 شرکت هواپیمایی مالزی که بامداد روز 8 مارس (17 اسفند) با 227 مسافر و 12 خدمه از کوالالامپور به سوی پکن در حرکت بود، ساعتی پس ترک فرودگاه با برج مراقبت قطع شد. از آن زمان تاکنون هیچ چیزی از هواپیما یا بقایای آن که قابل تایید باشد، رویت نشده است.

مقامات مالزیایی می‌گویند هواپیمای ناپدید‌شده پرواز MH370 پس از قطع ارتباط با برج مراقبت به دلیلی نامعلوم به سوی جنوب اقیانوس هند حرکت کرده و تقریبا قطعی است که در دریا سقوط کرده و تمام مسافران آن کشته شده‌اند.

پیتر جکسون سال 2004 برای فیلم «بازگشت پادشاه» آخرین بخش سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» برنده سه جایزه اسکار شد. فیلم او 11 جایزه اسکار دریافت کرد. مجموع فروش این سه فیلم شامل «یاران حلقه» و «دو برج» حدود سه میلیارد دلار بود. او کارگردان سه‌گانه «هابیت» هم هست که داستان آن‌ها پیش از «ارباب حلقه‌ها» روی می‌دهد.

گاردین / 3 آوریل / ترجمه: علی افتخاری

5858

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه