واکنش فرزاد حسنی به هیاهو «اکسیر». نخستین واکنش فرزاد حسنی به حاشیه های کلیپ «اکسیر». این مجری تاکید می کند دادن زرشک به تماشاچی برنامه، یک نمایش بوده که قرار است ادامه دار باشد. او همچنین کلیپ منتشر شده در فضای مجازی را اتفاقی «برنامه ریزی شده » می داند. بخش سینما و تلویزیون تبیان. *جریان این سر وصدا و موجی که در سایت ها شبکه های مجازی، درباره برنامه پنج شنبه گذشته «اکسیر» به راه افتاده، از چه قرار است؟ این برنامه که ضبط شده است و دیگر مثل «کوله پشتی» پخش زنده نیست. این قسمت اول «اکسیر» ...

واكنش فرزاد حسنی به هیاهو «اکسیر»

نخستین واكنش فرزاد حسنی به حاشیه های كلیپ «اكسیر». این مجری تاكید می كند دادن زرشك به تماشاچی برنامه، یك نمایش بوده كه قرار است ادامه دار باشد. او همچنین كلیپ منتشر شده در فضای مجازی را  اتفاقی «برنامه ریزی شده » می داند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
فرزاد حسنی

*جریان این سر وصدا و موجی كه در سایت ها شبكه های مجازی، درباره برنامه پنج شنبه گذشته «اكسیر» به راه افتاده، از چه قرار است؟ این برنامه كه ضبط شده است و دیگر مثل «كوله پشتی» پخش زنده نیست.
این قسمت اول «اكسیر» نبوده است و یك برنامه تك قسمتی نیست كه بگویند غافلگیر شده ایم. اساس این برنامه بازی های آموزشی و نمایشی است كه در قالب مسابقه، گفتگوی من با آقای دكتر صابری و حضور میهمان شكل می گیرد و هر بار ضبط می شود و بعد به پخش می رسد. هر قسمت از «برنامه» یك فیلمنامه كامل دارد، كه بعد از آنكه گروه علمی تمام داشته های خودش را به گروه دراماتولوژی می دهد و در آن جا تبدیل به گفتگوهای نمایشی می شود. یعنی آنچه كه روی صحنه بین من و آقای دكتر صابری و هركدام از تماشاگران اتفاق می افتد براساس یك متن است و كاملا از پیش تعیین شده است. اگر به قسمت های قبل برنامه رجوع كنید، هركدام از میهمانان ، گریم می شوند،میكروفون به آنها وصل می شود، با آنها تمرین می شود و درجریان متن قرار می گیرند. چون اساس كار ما سوال و جواب است؛  مثلا میهمان ما باید بیاید و ظرف را اشتباه انتخاب كند كه ما در مورد این اشتباه به او توضیح بدهیم یا مثلا گزینه ای كه در مورد كمك های اولیه است را اشتباه انتخاب كند كه در ال ای دی ما اتفاقی بیافتاد و ما در ادامه اشتباه آن فرد را توضیح بدهیم. پس كسی نمی تواند به صورت بداهه كاری را انجام دهد، همه چیزها باید از قبل چك شده باشد.
*هدف از اینكه برنامه تولیدی است، رعایت همین موارد است؟
اساسا این كار به دلیل مرزها و هماهنگی هایی كه دارد اصلا نمی تواند زنده اجرا شود، چون گاهی ما باید بعضی از بخش ها را چندین بار ضبط كنیم یا گاهی میهمانان ما توجیه نشده اند و باید آن ها را توجیه كنیم. همچنین وقتی با كسی مصاحبه می كنیم باید جواب هایی كه می دهد از نظر پزشكی چك شود كه اشكالی در آن نباشد.در این برنامه هم كه بحث زرشك پیش آمد قرار بود چهار قسمت اینجوری باشد كه جمشید عزیز در یك قسمت زرشك برنده شود، یك قسمت مرغ زنده، یك قسمت برنج سفید و در قسمت آخر همه اینها مجموعا یك غذای سالم بیمارستانی را تشكیل دهند. ما از زرشك شروع كردیم به همراه آن پوزیشن های نمایشی.جمشید عزیز خود آن شخصی كه ما باهم مسابقه را اجرا كردیم، جزو افرادی است كه به این زمینه علاقه دارد،دیپلم كامپیوتر دارد و جالب است كه چهارسال از من بزرگتر است.
*این جمشید از قبل انتخاب شده بود؟
بله، براساس همان فیلم پشت صحنه كه منتشر شده است، این فرد انتخاب شد و با او تمرین كردیم. پس از تمرین روی صحنه رفتیم و این آیتم را اجرا كردیم. فیلم پشت صحنه وجود دارد، فیلمنامه هم موجود است و به صورت كل كارگردانی هنری و بخش های نمایشی بر عهده خود من است.
*شائبه ای به وجود آمده مبنی بر اینكه برای ختم غائله، این فیلم پشت صحنه بازسازی شده است.

جمشید به عنوان یكی از عوامل برنامه بوده و می توانید تاریخ قراردادی كه با او بسته شده را ببینید. وقتی قرار است آخر این چهار قسمت به زرشك پلو با مرغ برسیم، یك نفر باید همه این مجموعه را بگیرد تا بتواند آنها را سر هم كند و به آن غذای سالم برسد.حتی نگران این هم بودیم كه زمانی برای او كاری پیش بیاید و نتواند به برنامه برسد، برای همین با جمشید قرارداد بستیم

جمشید به طور كامل مصاحبه كرده و حرف های خودش را زده است. او فردی است كه دارد زندگی می كند، زن و بچه دارد و فرزندش هم در آن برنامه حضور داشته است. او به عنوان یكی از عوامل برنامه بوده و می توانید تاریخ قراردادی كه با جمشید بسته شده را ببینید، او قرار بوده چهارهفته این آیتم را بازی كند و ما نمی توانستیم بازیگر را عوض كنیم. چون فقط یك نفر باید برای این بخش بیاید، ما آیتم های دیگری داریم كه بازیگرانش عوض می شود اما وقتی قرار است آخر این چهار قسمت به زرشك پلو با مرغ برسیم، یك نفر باید همه این مجموعه را بگیرد تا بتواند آنها را سر هم كند و به آن غذای سالم برسد.حتی نگران این هم بودیم كه زمانی برای او كاری پیش بیاید و نتواند به برنامه برسد، برای همین با او قرارداد بستیم.این آیتم دقیقا روزی ضبط شده است كه آن بچه درون آب افتاد و دوربین پشت صحنه همراه ما بود و همچنین همه ما با دوربین از پشت صحنه فیلم می گیریم كه همه اینها موجود است.
*یكی از دلایل این همه سر و صدا شاید به سابقه خودت باز می گردد؛ بدون توجه به اینكه این برنامه زنده نیست این موج به وجود آمده است.
خیلی ها اصلا این برنامه را ندیدند و مهم ترین نكته این است كه وقتی بار اول ویدیو در یك سایت خبری منتشر شد، این ویدیو با كمال ناجوانمردی و سوءنیت تدوین مجدد شد. تمام ری اكشن های جمشید كه با خنده هایش موضوع را لو می دهد، را حذف كرده اند و یك سری كلمات به صورت مسلسل وار پشت هم قرار دادند و در قالب یك ویدیو سه دقیقه ای منتشر كرده اند كه من مطمئنم این فضا مدیریت شده است. ما و تیم حقوقی برنامه پیگیر این ماجرا هستیم. عده ای به این جو دامن زدند و اهداف مختلفی از ضربه زدن به سازمان، شبكه، برنامه تا خود بنده را پیگیری می كردند. متاسفم برای فردی كه اسم خودش را روانشناس می گذارد و با دستمایه قراردادن یك خبر دروغ كه پرونده آن هم در دادگاه مفتوح است و به دلیل این دروغ با قید وثیقه آزاد است، حالا می آید این ماجرا را به آن دروغ پیوند می دهد و برای معروف شدن خودش كه سر زبان ها بیافتد و بلكه مراجعه كننده اش بیشتر شود، می آید و در فضای مجازی حرف می زند. وقتی كسی مثل این آقای دكتر روانشناس كه شبه نخبه هستند این مسیر را می روند ما باید از دیگران چه انتظاری داشته باشیم؟ باید بگویم كه الان بزرگترین توهین به مردم صورت گرفته است، از طرف افرادی كه این دروغ را نشر داده اند زیرا این افراد با پخش كردن این ویدیو سعی كردند احساسات مردم را جریحه دار كنند و از این طریق، لایك برای صفحه شخصی خودشان بخرند و یا یك جوی را علیه تلویزیون و برنامه ها آن راه بیندازند.
*حتما واكنش و كامنت ها را  دیده ای، با خواندن این همه هجمه چه احساسی داشتی؟
من خودم هیچ صفحه ای در فضای مجازی از جمله اینستاگرام ندارم و این را همه نزدیكانم می دانند و خیلی هم وارد این فضاها نمی شوم. حتی از تلگرام موقع كار واجب استفاده می كنم.احساس می كنم مردم ما باید به سمتی حركت كنند كه این فضای مجازی را پاك سازی بكنند، این اولین بار نیست كه این اتفاق افتاده، آخرین بار هم نیست. بازهم آدم های سو استفاده گر،هتاك و مغرض هستند كه چهره مردم را هم مخدوش می كنند. ببینید این بازی چگونه نه حتی در سایت ها و صفحات اشخاص ایرانی، بلكه در صفحات افراد خارجی هم شكل می گیرد و این واقعا بد است. این میزان توهین و این همه تهمت واقعا از مردم ما بعید است.
* آن مدلیپز كه صدای تو را روی یك فیلم هالیوودی گذاشتند و موارد مشابه را هم دیده ای؟
من همه اینها را دیده ام و باید بگویم تماما در جهت همان تخریب صورت گرفته است و واقعا عجیب و غریب است.البته كه آن مدلیپز اصلا خوب در نیامده است.
*ابتدای هفته پرونده ای درباره برنامه «اكسیر» منتشر كردیم و نوشتیم چرا برنامه خوبی است. به این هم اشاره كردیم  كه در زمان نامناسبی پخش می شود و از آن طرف «خندوانه» روی آنتن است.اما حالا با موجی كه ایجاد شده احتمال اینكه مردم به سمت آن جذب شوند وجود دارد و می توان گفت، عدو سبب خیر شده است.
آنهایی كه قصد توطئه و حمله داشته اند، باید بدانند كه خداوند اگر بخواهد همه چیز را تغییر می دهد. خدا اگر بداند صداقت در كسی هست از او حمایت می كند.هرچند كه این عمل برای من تاسف بار است اما من دیگر به این حملات عادت كرده ام و راحت آنها را مدیریت می كنم و معمولا شیوه سكوت را انتخاب می كنم. در مورد حملات قبلی هم از آنجا كه موضوع شخصی بود، سكوت كردم و در مراجع قانونی آن را پیگیری كردم و آنها هم در حال رسیدگی هستند. منتهی چون این موضوع یك جنبه عمومی داشت با شما گفتگو كردم كه مطمئن بودم این برنامه را دیده اید. جمله ای كه دوست دارم تیتر شود این است كه، از آنها نمی گذرم و حساب من با این آدمها سر پل صراط خواهد بود. كسانی كه هتاكی می كنند، دروغ می گویند و كسانی كه به این حال دامن می زنند.
* آقای پور حسین قائم مقام معاونت سیما، در واكنشی سریع، گفته كه كلیپ برخورد فرزاد حسنی با میهمان را بازبینی می كنند و اگر لازم به برخورد باشد حتما  اقدامات لازم صورت می گیرد. یعنی ایشان نمی دانستند كه این برنامه ضبطی است و ناظر پخش آن را بازبینی كرده است؟
الزاما سطوح بالا سازمان نباید از كوچكترین اتفاقاتی كه در طی ضبط یك برنامه می افتد با خبر شوند. ما در شبكه، جوابگوی مدیر گروه و مدیر شبكه هستیم . همانطور كه در پخش برنامه وحتی در بازپخش، كل مجموعه در جریان آن هستند. این برنامه كه اولین برنامه ما نبود،«اكسیر» كلا بر این اساس ساخته می شود و این آیتم در قسمت های بعدی هم ادامه پیدا می كند و همانطور كه گفتم چهار قسمت است و متاسفانه الان مجبور شدیم فیلمنامه را لو بدهیم. مقاومت من هم برای مصاحبه در جهت این بود كه فیلمنامه لو نرود، حاضر بودم به من حمله كنند ولی فیلمنامه لو نرود.
*حرفی هست كه دوست داری تكمله مصاحبه كنی؟
من دوست دارم جوی به وجود بیاید كه مردم ما از كسانی كه هتاك و دروغ گو هستند ابراز بیزاری بكنند و بدون آنكه بدانند به آدم ها حمله می كنند و قضاوت های عجولانه دارند. من امیدوارم كه خود مردم جلوی این ماجرا بایستند.


منبع: روزنامه هفت صبح

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه