تلویزیون امسال تنها یک سریال مناسبتی برای دهه محرم داشت؛ آن هم با استقبال چندانی مواجه نشد. مهم ترین مشکل سریال زمانی برای عاشقی تکراری بودن سوژه و عدم پرداخت درست قصه بود.

نخواستم عروس بد جنس باشم

لیلا بلوکات از نقش نرگس در سریال زمانی برای عاشقی می گوید


تلویزیون امسال تنها یک سریال مناسبتی برای دهه محرم داشت؛ آن هم با استقبال چندانی مواجه نشد. مهم ترین مشکل سریال زمانی برای عاشقی تکراری بودن سوژه و عدم پرداخت درست قصه بود.

زمانی برای عاشقی

لیلا بلوکات بازیگر نقش نرگس در این سریال از کلیت کار دفاع می کند و معتقد است در صورت داشتن وقت بیشتر نتیجه بهتری حاصل می شد. از این بازیگر این روزها فیلم عملیات مهد کودک در حال اکران است و بزودی فیلم جیب برخیابان جنوبی روی پرده می رود. فیلم های پنج ستاره و رستاخیز هم با بازی او به احتمال فراوان در جشنواره امسال اکران خواهند شد. سرنوشت فیلم ناتمام آئینه شمعدون او هم همچنان نامشخص است.

چطور برای نقش نرگس سریال «زمانی برای عاشقی» انتخاب شدید؟

آقای حسن لبافی، مجری طرح با من تماس گرفتند وپیشنهاد این کار را دادند.من باید بر اساس یك سیناپس تصمیم می گرفتم كه در این كار حضور پیدا كنم یا نه ؟ با خواندن سیناپس دچار تردید شده بودم. احساس كردم نرگس ، کاراکتری منفی است كه بچه هم دارد و من نمی خواستم نقش یک مادر را تجربه كنم. تنها انگیزه ای كه برای حضور در این سریال وجود داشت اسم آقای لطیفی بود . همیشه دوست داشتم با ایشان کار کنم.

در سیناپس به شخصیت نرگس پرداخت شده بود ؟

بعد از خواندن سیناپس اولیه با یک عروس بدجنس مواجه شدم و من میخواستم از این کلیشه دور باشم. به همین دلیل تصمیم گرفتم که به شخصیت نرگس عمق بدهم و از سطحی بودن نقش فاصله بگیرم. البته تهیه كننده و كارگردان هم معتقد بودند كه نرگس نباید از جنس عروس بد های سریال های دیگر شود و من سعی کردم این مورد را کاملا لحاظ کنم .

فیلمنامه كه به گفته تهیه كننده چهارسال قبل به علی اكبر محلوجیان سفارش داده شده بود. چطور شما فقط سیناپس داشتید؟ چند روز قبل از كلید خوردن سریال،فیلمنامه كامل شد؟

فیلمنامه بارها بازنویسی شد. وقتی آقای لبافی با من صحبت کردند آقای لطیفی هنوز داشت فیلمنامه را بازنویسی می كرد ، فیلمبرداری با پنج قسمت کاملا آماده کلید خورد و پنج ��سمت بعدی در اواسط فیلمبرداری به دست ما رسید چون فقط قصه دیالوگ نداشت و آن زمان آقای میرفتاح روی متن و دیالوگ ها کار می کردند.

چیزی كه به سریال لطمه زد تكراری بودن قصه آن است. حتی كاراكتر شما به شدت یادآور عروس سریال پدر سالار است.

من با نظر شما موافق نیستم ، من سعی كردم به لحاظ بازی نرگس را طوری ایفا کنم که مثل عروس پدر سالار نباشد. فكر می كنم تا حدودی هم موفق بوده ام.

شما كاراكتر یك عروس در خانواده ای سنتی را بازی می كنید كه به خاطر تفكراتش با پدر شوهرش درگیر است. موقع خواندن سیناپس پیش خودتان فكر نكردید كه دیگر این نوع روابط و اختلاف ها در جامعه نیست.اگر هم باشد این قدر پررنگ نیست كه مثل قبل مبتلا به جامعه باشد؟

در ابتدا باید بگویم که هستند خانواده هایی که با تفکرات سنتی زندگی می کنند و از نوع خانواده حاج مرتضی در جامعه کم نیست. شاید روابط صمیمی تر شده باشد ولی این که اصلا نباشد من موافق نیستم.

خب شاید بخش عمده آن به خاطر تغییر زمانه باشد.

در این شکی نیست که جامعه به سمت جلو پیش می رود و همه چیز دستخوش تغییرات است و زندگی مدرنیزه شده است ،شاید برای همین نرگس سریال به پدر شوهرش می گوید از افکار بیست سال پیش دست بکشید و مرد سالاری در جامعه امروز جایی ندارد . حتی من تحلیلم از کارکترنرگس این است كه شاید دختری مدرن تر و با افکاری امروزی و حتی شاغل نیز بوده واز لحاظ فکری با افکار این خانواده متفاوت بوده است ولی از زمانی که وارد این خانواده شده سعی می کند که مطیع این خانواده باشد  و به خاطر فرزند و همسرش از تمام علایقش دست کشیده است .

بعد از خواندن سیناپس اولیه با یک عروس بدجنس مواجه شدم و من میخواستم از این کلیشه دور باشم. به همین دلیل تصمیم گرفتم که به شخصیت نرگس عمق بدهم و از سطحی بودن نقش فاصله بگیرم. البته تهیه كننده و كارگردان هم معتقد بودند كه نرگس نباید از جنس عروس بد های سریال های دیگر شود و من سعی کردم این مورد را کاملا لحاظ کنم .

این ها تحلیل شما درباره این شخصیت است ؛ خیلی هم خوب است ولی مخاطب این چیزها را نمی داند. عقبه نرگس دراماتیزه نشده.

بله همین طور است ولی در قصه دیالوگهایی وجود دارد که به عقبه نرگس اشاره می کند . مثل اینکه با شروع سریال در سکانس اول نرگس در گفتگو با حسین  می گوید شما هر چه گفتید من گفتم چشم؛‌ گفتید سر كار نرو گفتم چشم ؛‌گفتید جدا زندگی نمی كنیم گفتم چشم. پس مطیع بوده اما الان به خاطر فرزندش جلوی پدر شوهرش ایستاده.او دیالوگی دارد با این مضمون كه هم بازی هایش شده اند بایرام كلید ساز و ربابه خانم و اقدس خانم و حاج اصغر . من می خواهم بچه ام با هم سن و سال های خودش هم بازی شود. به خاطر بچه طغیان می كند البته باز هم با احترام و به شوهرش می گوید تو به آقاجون بگو. خودش رو در رو نمی شود.  

حالا به نظر لیلا بلوکاتی که در جامعه ای مدرن زندگی می کند ، این برخورد عروس با پدر شوهر طبیعی است. یعنی اگر به خود شما بود باز هم همین کاراکتر را می دیدیم؟

من فکر میکنم که نرگس برای بدست آوردن حق طبیعی فرزندش بهترین کار را انجام داد ، می توانست همراه  با بی احترامی و طغیان باشد ولی تلاش کردم که برخلاف تفکر بیننده رفتار کنم و شاید غافلگیر کننده بود .

پیشنهاد خودتان بود یا کارگردان خواسته بود این طوری بازی کنید؟

ببینید بازیگر با یک فهم از نقش وارد یک کار می شود و صد البته که باید برای ایفای نقش به ابعاد مختلف کارکتر فکر کند و در ذهن آن را بپروراند . قبلا عرض کردم که تنها چیزی که آقای لطیفی از من برای ایفای نقش خواستند این بود که عروس بدجنس نمی خواهند واز آنجایی که آقای لطیفی کارگردانی پر از احساس هستند ،با سکانس برخورد نرگس و حاج مرتضی بعد از تصادف که با یک برداشت گرفته شد موافق بودند. و البته راهنماییهای آقای لطیفی من را به شناخت کامل از نقش رساند .

حالا اگر کارگردانی با درجه کیفی غیر از الف به جای محمد حسین لطیفی پشت کار بود نقش را قبول می کردید؟

شاید نه.

این یعنی داستان برای شما هم گیرا نبوده.

من این را نمی گویم ولی چون یک سال بود که تلویزیون کار نکرده بودم برایم مهم بود که با چه کارگردانی کار کنم ،من همان اول به شما گفتم پنجاه درصد علت انتخاب من به خاطر حضور آقای لطیفی بود.

زمانی برای عاشقی

قبول دارید تکراری بودن قصه پاشنه آشیل سریال شد؟

نظرات متفاوت است ، در این شکی نیست که باید به کارکتر نرگس پرداخت بیشتری می شد . آقای لطیفی زمانی هم نداشت که فیلمنامه را بیشتر روتوش کند. فرصت کم به کار لطمه زد. سریال در دو ماه آماده شده و این زمان مناسبی برای ساخت یک سریال ده قسمتی نیست .

البته سیروس مقدم هم در همین تایم بچه های نسبتا بد را ساخته آن هم نه 10 قسمت.  

من از شرایط تولید سریال آقای مقدم اطلاع ندارم ولی هزار و یک عامل دست به دست هم می دهد که خروجی کار خوب شود یا بد. هر کارگردانی سلیقه و سبک متفاوتی دارد . آقای مقدم هم در سریال سازی با زمان محدود بسیار موفق هستند . آقای لطیفی هم قبلا با سریال هایی موفق و پر مخاطب  ، خود را ثابت کرده اند .حرف من این است که اگرآقای لطیفی فرصت بیشتری داشتند حتما نتیجه آن چیزی میشد که مورد پسند شما و بعضی دیگر می شد. مشکل دیگر سریال زمان پخش آن بود. دو روز قبل از تاسوعا و عاشورا شروع به پخش شد و خب یک سریال 10 قسمتی زمانش محدود است تا بخواهد در نظر بیننده جای بگیرد و این کار را سخت تر میکند .

آقای لطیفی حوصله کار داشت؟ آخر شایعه است که سر صحنه خیلی دل به کار نمی دهد!

واقعیت اصلا این نیست . من نمی دانم این حرف ها از کجا سرچشمه گرفته است . چطور می شود که یک کارگردان دل به کار ندهد ولی این همه کار موفق در کارنامه خود داشته باشد. خیلی از دوستان من که اصلا تلویزیون نگاه نمی کنند کارهای آقای لطیفی را از دست نمی دهند.حتی جالب این است که بعضی از همکاران از من می پرسیدند که آقای لطیفی خودشان کارگردانی می کنند یا به دستیارشان می سپارند ؟! در صورتیکه ایشان در تمام صحنه ها همراه و شخصا کارگردانی می کردند. اولین نفر می آمدند و آخرین نفر می رفتند.در آخر باید بگویم که یک گروه چه خوب چه بد برای این کار زحمت کشیده اند و خوب است که زحمات کل گروه نادیده گرفته نشود و اگر قضاوت می کنیم منصفانه باشد .

 

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: هفت صبح

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه