فرهنگ > سینما - بازیگر فیلم سینمایی «امروز» ساخته رضا میرکریمی با نگاهی به شخصیتی که در این فیلم ایفا کرده، یادآور شد سکوت او در این سال‌ها حاصل رضایتمندی‌اش نبوده است.

روایت پرویز پرستویی از یونس «امروز» / سکوتم ناشی از رضایت نبود - تصویر 1

روایت پرویز پرستویی از یونس «امروز» / سکوتم ناشی از رضایت نبود

فرهنگ > سینما - بازیگر فیلم سینمایی «امروز» ساخته رضا میرکریمی با نگاهی به شخصیتی که در این فیلم ایفا کرده، یادآور شد سکوت او در این سال‌ها حاصل رضایتمندی‌اش نبوده است.

سمیه علیپور: این روزها سردر سینماها تصاویری از پرویز پرستویی را به نمایش گذاشته‌اند، تصاویری از بازیگری که محبوبیتش در این سال‌ها در میان مخاطبان کاملا محسوس بوده و هست. حاصل همین محبوبیت هم پرکاری پرستویی در همه این سال‌ها بود تا اینکه از سه چهار سال قبل، او ترجیح داد کمتر در فیلم‌های سینمایی بازی کند و در دو سال اخیر قبل از حضور در فیلم‌های «مهمان داریم» محمدمهدی عسگرپور و «امروز» یک سال و نیم به کوه‌نوردی و کوهستان پناه برده بود تا آرامش خود را در آنجا بیابد.

از چهارشنبه گذشته فیلم سینمایی «امروز» با حضور این بازیگر روی پرده سینماها نقش بسته است. فیلمی که پرستویی در آن برای نخستین بار با میرکریمی همکاری کرده است. سهیلا گلستانی بازیگر نقش مقابل پرستویی در این فیلم است. او در «امروز» در قالب یونس فرو رفته است. یونس یک راننده تاکسی است که او هم مانند خود پرستویی بیشتر ترجیح می‌دهد سکوت کند.

پرستویی در گفت‌و‌گویی که در روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر با خبرآنلاین داشت، در مورد چگونگی پذیرش حضور در «امروز» گفت: «یکی از مهمترین ویژگی‌های این فیلم موضوع آن است و در کنار آن می‌توانم بگویم «امروز» به لحاظ بازیگری تجربه جدیدی برای من بود.»

او در مورد این تجربه جدید چنین توضیح داد: «هر آنچه که تا امروز بیشتر در کارهایم داشتم حرف و واکنش و دیالوگ بوده و با اکت‌ها و دیالوگ‌ها سعی کردم روی مخاطب تاثیر بگذارم، اما این شخصیت خیلی حرف نمی‌زند و نقش کم دیالوگ است. وقتی نقشی چنین طراحی شود، به هر حال سخت هم می‌شود، چون معمولا وقتی دیالوگ هست ابزار برای انتقال آنچه که در نظر داریم زیاد است،‌ اما وقتی دیالوگ نباشد، ابزار کم می‌شود و انگار تمامی اجزای بدن اضافه است و حالاست که کار بازیگر سخت می‌شود.»

بازیگر نقش یونس در مورد دلیل سکوت این شخصیت گفت: «او راننده تاکسی است و طبیعتا یک راننده تاکسی صبح تا شب با افراد مختلف در ارتباط است و در مورد مسائل روزمره و موضوعات اجتماعی پرسش و پاسخ دارد، اما یونس بیشتر به خاطر مسائلی که در اطراف زندگی‌اش می‌بیند سعی می‌کند زمان را در سکوت بگذراند و بیش از آنکه صحبت کند شنونده باشد. شنیده‌ها و مسائلی را که در جوار زندگی‌اش رخ می‌دهد در سکوت سپری می‌کند. این رویه بعضی زمان‌ها همان کاری است که خود من هم انجام می‌دهم. من هم به عنوان آدمی که در این جامعه زندگی می‌کنم در برخی موارد احساس می‌کنم بهتر است حرفی نزنم و سکوت کنم.»

او این سکوت را حاصل رضایت ندانست و گفت: «بی‌تردید این سکوت ناشی از رضایت نیست. اگر رضایت وجود داشت امور به نوعی دیگر پیش می‌آمد و جلو می‌رفت. تعبیر من از آدم‌هایی مانند یونس این است که زده بغل و از یک گوشه به تمامی زندگی نگاه می‌کند. این حدیث نفس امروز و حرف امروز است. شاید وقتی قرار است ما کاری انجام دهیم خیلی زودتر از آنکه انجامش دهیم بارها جار می‌زنیم و اعلام می‌کنیم که قصد انجام این کار را داریم، اما این آدم ترجیح می‌دهد بیشتر بشنود. باید توجه داشته باشیم که این سکوت به معنای بی‌اهمیت بودن مسائل برای این شخصیت نیست، ولی موضوعات به گونه‌ای پیش می‌رود که به سکوت پناه می‌برد. وقتی مسافر فیلم هم به پست او می‌خورد سعی می‌کند در سکوت و بدون اینکه چیزی طلب کند و یا چیزی را اثبات کند با او همراه شود و خودش را وقف مشکلات این آدم کند.»

فیلم سینمایی «امروز» بعد از شش روز نمایش به فروش 70 میلیونی دست پیدا کرد.

پرستویی فیلم‌های «خرس» به کارگردانی خسرو معصومی، «بیداری برای سه روز» ساخته مسعود امینی تیرانی و «مهمان داریم» را آماده نمایش دارد. «خرس» برای دریافت مجوز نمایش به مشکلاتی مواجه است.

243243

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه