فرهنگ > سینما - نمایش فیلم «اتوبوس شب» در جشنواره فیلم صلح و دوستی ایرانیان در ژاپن بازتاب‌های قابل توجهی در نشریات این کشور داشته است.

درس صلح یک فیلم دفاع مقدسی به ژاپنی‌ها / پوراحمد: خصومت را از بین ببریم - تصویر 1

درس صلح یک فیلم دفاع مقدسی به ژاپنی‌ها / پوراحمد: خصومت را از بین ببریم

فرهنگ > سینما - نمایش فیلم «اتوبوس شب» در جشنواره فیلم صلح و دوستی ایرانیان در ژاپن بازتاب‌های قابل توجهی در نشریات این کشور داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم سینمایی کیومرث پوراحمد در سی و نهمین سالگرد بمباران اتمی شهر هیروشیما به نمایش درآمد و در پی نمایش فیلم، مقاله خبرگزاری کیدو در مورد این فیلم و درس صلحی که می‌توان از این فیلم گرفت بازتاب‌هایی در چند نشریه توکیو و ژاپن داشت.

کارگردان در این فیلم حساب ملت عراق به عنوان نوعی دیگر از قربانیان جنگ از آغازگران جنگ یعنی صدام و حزب بعثش جدا شده است و ادامه کینه بین دو ملت ایران و عراق را ادامه ناخواسته هدف صدام و تفکرش می‌داند.

نوشته سوگیتا، عضو هیئت تحریریه خبرگزارى کیودو در روزنامه‌هاى اوکیناوا، کوچى، و توکوشیما در تاریخ 16 اوت ٢٠١٤ انعکاس پیدا کرد. سوگیتا در مورد این فیلم نوشت:

«شصت و نهمین سالگرد پایان جنگ دوم جهانی؛ در روز هشتم اوت، در جشنواره فیلم صلح و دوستى ایران، فیلم «اتوبوس شب» را دیدم. در زمان جنگ ایران و عراق، سرباز جوان ایرانى، با گروگان عراقى مانند شیطان برخورد مى‌کند. سرباز عراقى نیز در مقابل آن مقاومت مى‌کند. اما دو نفر بعد از گذراندن سختى‌ها در هنگام تردد در میدان جنگ، به تدریج وابسته به یکدیگر مى‌شوند.

من با آقاى کیومرث پوراحمد، کارگردان فیلم مذکور که جهت شرکت در مراسم یادبود قربانیان بمباران اتمى در هیروشیما به ژاپن آمده بود، مصاحبه کردم. او اظهار داشت: «من با تهیه فیلم خود، مى‌خواستم پیامى را به تماشاگران برسانم که حتى در مقابل دشمن نیز وقتى در کنار هم باشیم، خصومت از بین مى‌رود.»

این کارگردان، صحنه‌هاى اول و آخر را صحنه‌های نمادین این فیلم توصیف کرد. در صحنه اول، سرباز ایرانى به سوى کبوتر با دهان خود صدا در مى‌آورد. در صحنه آخر، گروگان عراقى که به بازداشتگاه رسیده، همان کار را انجام مى‌دهد. آقاى پوراحمد با لبخند گفت: «هم ایرانى و هم عراقى انسان هستند و بین آنها هیچ تفاوتى وجود ندارد.»

این فیلم، مرا به خاطرات خوب گذشته برد. موضوعى که هم دشمن، و هم دوست، هر دو انسان هستند، در ژاپن بعد از جنگ نیز بارها در فیلم منعکس شده و براى مردم حس نزدیکى ایجاد شده است. اما در عین حال، این موضوع، تازگى نیز داشت. زیرا در حال حاضر در این کشور، چنین پیامى مبنى بر تأکید بر تفاهم انسان‌ها بدون در نظر گرفتن نژاد و مملکت آنها کمتر به گوش ما مى‌رسد.

«نباید بگذاریم که چین ژاپن را ببلعد»، «کره جنوبى دروغگو» ... در رسانه‌ها و شبکه اینترنت، شعارهاى کلیشه‌اى که خصومت را بر مى‌انگیزد، فراوان است. علاوه بر این مسئله، تعداد زیادى از مردم ژاپن ذهنیتى را که به یک کشور دارند، به مردمان آن کشور نسبت مى‌دهند. پیامى که هم دشمن و هم دوست، انسان هستند، در جامعه کمرنگ شده است.

اما با این اقدام، ذهنیت منفى مردم ژاپن علیه چین و کره جنوبى برطرف نمى‌شود، و نمى‌توان از مسئله تقابل بین کشورها عبور کرد.

شصت و نهمین سالگرد پایان جنگ فرا رسید. روزى است که به فاجعه جنگ فکر کرده و پایبندى به صلح را قسم مى‌خوریم. اما در حال حاضر شرایط امنیت بین‌المللى بسیار جدى است؛ رویارویى بین آمریکا و روسیه بر سر اوضاع اوکرین، جنگ در عراق و غزه، افزایش نفوذ چین در دریاى همسایه خود، و مباحث دفاع دست جمعى در ژاپن...

در چنین شرایط بین‌المللى، براى ایجاد صلح، دیگر موضع‌گیرى انتزاعى مبنى بر سوگند پایبندى به صلح کفایت نمى‌کند. لازم است که براساس واقعیت‌ها بیشتر فکر کنیم که چه باید کرد.

وقتى که یکایک مردم بیش از حد براى مملکت خود اهمیت قائل شده و تفکر انحصارگرایى قومى داشته باشند، ممکن است تاریخ تلخ گذشته که منجر به وقوع جنگ شده، تکرار شود. در منطقه شمال شرقى آسیا، ژاپنى‌ها از همه بیشتر طعم تلخ جنگ را چشیده‌اند. لذا باید با خونسردى و آرامش به فکر احساسات مردم همسایه خود باشیم، و به نکات مشترک دست یابیم.»

243243

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه