دبیر جشنواره تئاترشهر: تئاتر کشور به شکل مظلومانه‌ای دچار وهم شده است

فرهنگ > تئاتر - تسنیم نوشت:

دبیر سومین جشنواره تئاتر شهر گفت: در فضایی که تئا‌تر ما به شکل مظلومانه‌ای دچار وهم شده و شاید این مظلومیت همیشگی تئا‌تر است، وهمی که بدان اشاره می‌کنم در فضای تئا‌تر و فضای کلی فرهنگی دیده می‌شود.

مراسم افتتاحیه سومین جشنواره تئاتر شهر شب گذشته با حضور شهرام کرمی، دبیر جشنواره، جمعی از هنرمندان و در غیاب حجت‌الاسلام والمسلمین شهاب مرادی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در باغ موزه هنرهای اسلامی برگزار شد.

در این مراسم کرمی با امید و آرزوی بارش باران الهی، وقوع این پدیده الهی را اتفاق خوش یمن برای این جشنواره هنری دانست و گفت: اگر خداوند رحمتش را شامل ما کرد تا این شب با باران الهی همراه شود، فکر می‌‌کنم این سعادتی است که نصیب جشنواره شده است. قرار بر برنامه مشخص و خاصی نیست و هدف یک گردهمایی بود تا دور هم جمع شویم و در این ضیافت وظیفه داشتیم از جمع زیادی از هنرمندان که چند ماه تلاش کردند تا این رویداد هنری به سومین دوره خود برسد تشکر کنیم. معمولاً مراسم اختتامیه یک مراسم رسمی است که در آن عده‌ای شاد و عده‌ای غمگین می‌شوند، شاید فرصتی نباشد از همه تقدیر کرد ولی بهانه‌ای به عنوان افتتاحیه و این ضیافت وجود دارد که فکر می‌کنم فرصت خوبی است که از همه تشکر کنم.

وی تصریح کرد: چیزی حدود ۲۶۰ گروه هنری، متقاضی حضور در جشنواره بودند که در ‌‌نهایت ۶۸ گروه نمایشی در هفت بخش به جشنواره راه پیدا کردند. شب گذشته تصیمی گرفتم که با تک‌تک دوستان هنرمندان تماس بگیرم و بدان‌ها خسته‌ نباشید بگویم و برای حضور در این مراسم دعوت کنم که واقعیتش این است چنین کاری را از خانم برومند یاد گرفتم. آقای شفیعی گفتند که ایشان با من تماس گر��تند و خسته نباشید گفته است. در تمام این سال‌ها که مسئولیت جشنواره را داشتم انقدر فشار کاری زیاد بود از این بخش غافل ماندم. فکر می‌کنم با ۱۰ تا ۱۲ گروه شروع کردم، گفتم یا حضرت عباس خیلی تعداد گروه‌ها زیاد است و خیلی وقت می‌برد. این نکته را عرض کردم که جشنواره، جشنواره وسیعی است با تعداد زیادی از هنرمندان، همه در اینجا حضور پیدا کردند تا جشنی برای تئا‌تر داشته باشیم، این افتخار نصیب ما شد در سومین دوره جشنواره تئا‌تر شهر، تعداد زیادی از هنرمندان پیشکسوت و اساتید همراه ما بودند و به ما کمک کردند تا این رویداد هنری برگزار شود و همچنین شما هنرمندان شرکت کننده در جشنواره که در این چند ماه فعالیت ما، هدف حضور شما بود و تعداد زیادی از افراد که امکان حضور در جشنواره را نداشتند.

کرمی افزود: من همیشه یکی از خاطره‌های تلخم این بوده که جشنواره شرایطی را مهیا می‌کند که تعداد زیادی باشند و تعداد زیادی امکان شرکت در جشنواره را نداشته باشند. شمایی که هستید به نمایندگی از کسانی که نیستند می‌توانید با افتخار اعلام کنیم که بخشی از بضاعت تئا‌تر جوان ما هستید. رویکرد ما حمایت از گروه‌های تئاتری جوان بود. البته در بین شرکت کنندگان اساتید و پیشکسوتان حضور دارند که با گروه‌های جوان کار کردند. وقتی واژه جوان را بکار می‌بریم در واقع در فضای هنر به هیچ وجه نمی‌توانیم برای جوان یک مقطع سنی در نظر گرفت. این مقطع سنی را برای هنرمندان می‌توان همیشه ۱ تا ۹۹ سال در نظر گرفت. هنرمندان دل جوانی دارند، روح جوانی دارند و اندیشه بازی دارند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهردای تهران با بیان اینکه من وظیفه داشتم که بیشتر تشکر کنم گفت: در فضایی که تئا‌تر ما به شکل مظلومانه دچار وهم شده و شاید این مضلومیت همیشگی تئا‌تر است که بخش عمده‌ای از آن به علت هیاهو و پر هزینه بودن آن باشد. وهمی که بدان اشاره می‌کنم در فضای تئا‌تر و فضای کلی فرهنگی دیده می‌شود، احساس می‌کنم این وهم بسیار گسترده شده و فکر می‌کنم وظیفه داریم تک‌تکمان به این هنر مظلوم تئا‌تر کمک کنیم که این فضای توام با توهم و بی‌انصافی بر طرف شود. همه به این باور رسیدیم که تئا‌تر هنر مقدس و ارزشمندی است. خانواده نجیب تئا‌تر در هر شرایط برای ارتقای فرهنگ عمومی شهرمان و جامعه تلاش می‌کنند. هر چه به خانواده تئا‌تر اعتماد شود قطعاً به فرهنگمان در این حوزه توجه کرده‌ایم.

کرمی تصریح کرد: تئا‌تر پستی و بلندی خاص خود را دارد؛ ولی می‌توان با افتخار اعلام کنیم، خوشحالیم اکنون در عرصه تئا‌تر جشنواره‌های مختلف داریم، اجراهای متنوع داریم، هنرمندان شریف زیادی داریم، جمع زیادی از پیشکسوتان تئا‌تر را داریم که در کنار جوانان فعالیت می‌کنند و این زنده بودن تئا‌تر نعمت بزرگی است که نمی‌توان به عنوان یک هنر مقدس شکرگزار خدا نباشیم. وظیفه دارم از توجه رییس سازمان حجت السلام مرادی به حوزه تئا‌تر تشکر کنم. بسیار خوش‌بینانه به من اطمینان کردند و با چشم‌انداز روشنی وعده‌های خیلی خوبی به ما دادند تا اتفاقات خوبی در حوزه تئا‌تر و شهرداری تهران رخ دهد که در صورت تحقق می‌تواند کمک زیای به فضای تئا‌تر ما کند. همچنین از معاون هنری سازمان، امیر عبدالحسینی تشکر می‌کنم که در بخش‌های مختلف به ما کمک کردند تا بتوانیم بدون دغدغه در این حوزه فعالیت کنیم. به هر حال سازمان فرهنگی و هنری از امکانات و شرایط خاصی بهره می‌برد، از امکاناتی که در حزوه فعالیت تئا‌تر در اختیار خود دارد؛ ولی چند ضعف عمده نیز دارد، من جمله اینکه محدودیت سالن‌های اختصاصی تئا‌تر که در دوره جدید با توجه به نگاه خاص رئیس سازمان ضعف ما نیز برطرف شود و شاهد شکل‌گیری سالن‌های اختصاصی تئا‌تر باشیم که می‌تواند کمک زیادی به فعالیت تئاتری ما کند.

سومین جشنواره تئاتر شهر از ۱۱ مهر ماه آغاز شده و تا ۱۸ مهر ماه ادامه دارد.

 

45503

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه