داریوش یاری: "کربلا، جغرافیای یک تاریخ" نشان می‌دهد عاشورا یک حماسه بود نه حادثه

فرهنگ > سینما - مهر نوشت:

کارگردان مستند «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» هدف از ساخت این اثر را تاکید بر این نکته دانست که عاشورا یک حادثه نبوده بلکه حماسه‌ای است که توسط امام حسین(ع) و یارانشان شکل گرفت و به یک فرهنگ تبدیل شد.

داریوش یاری کارگردان فیلم مستند «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» درباره اهداف ساخت این پروژه سینمایی گفت: «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» قرار نیست تنها روایت تاریخی از حماسه عاشورا باشد بلکه در نظر داشتیم عاشورا سال 61 هجری قمری را با در نظر گرفتن فرهنگ و هنر عامه مردم ایران به شکل یک حماسه روایت کنیم و از شهادت امام حسین (ع) و یاران ایشان اسطوره بسازیم.

کارگردان مستند «اهل سور» در پاسخ به این که منظور از بهره‌گیری از فرهنگ و هنر عامه مردم ایران در روایت حماسه عاشورا چیست؟ بیان کرد: در فرهنگ ایرانی آیین‌های نخل گردانی، تعزیه، کرنانوازی و حتی نقاشی‌هایی از جنس آثار استاد محمود فرشچیان ریشه در فرهنگ عامه مردم دارد و روایت این آیین ها حماسه‌خوانی عاشورا است که در مقاتل دیده نمی شود.

این مستندساز گفت: فیلم من کلاژی از همه هنرهای ایرانی است و قصد نداشتیم مانند فیلم های تاریخی به شکل حادثه صرف با جهاد بزرگان برخورد کنیم بلکه سعی بر این بود که واقعه عاشورا را یک حماسه که توسط امام حسین(ع) و یاران ایشان شکل گرفت و به یک فرهنگ تبدیل شد، روایت کنیم.

یاری با اشاره به حمایت‌های حوزه هنری برای ساخت این فیلم مستند گفت: از حوزه هنری سپاس ویژه دارم که فرصت ساخت این فیلم مستند سینمایی را فراهم کرد. این مرکز همه توان مالی خود را برای ساخت این فیلم گذاشت اما حمایت های مالی صورت گرفته از این فیلم حتی یک درصد از فیلم های دیگر با این موضوع نبوده و نیست. آنچه گفتم تنها توضیح درب��ره چگونگی حمایت بود و هیچ گله‌ای از کیفیت این حمایت مالی ندارم و خدا را شکر می کنم برای اینکه چنین موقعیتی را برای من و سایر عوامل تولید ایجاد کرد و به تبع همه ما نیز عشق به امام حسین (ع) را برای ساخت این فیلم مستند به میان آوردیم.

داریوش یاری با اشاره به دریافت نشان ویژه از اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی گفت: ساخت این فیلم برای من برکت داشت و باعث شد نشان پیرغلام حسینی را در سن 42 سالگی دریافت کنم.

کارگردان مستند «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» درباره رونمایی از این مستند خبر داد: با اینکه امکان اکران فیلم در گروه سینمایی «هنر و تجربه» وجود دارد ولی به احتمال زیاد این مستند در جشنواره فیلم فجر رونمایی می شود. امیدوارم بعد از اکران این مستند با راهکارهایی که دوستان منتقد، مدیران سینمایی و در نهایت مردم می دهند بتوانیم به الگوی کامل تری از این نوع تولید برسیم.
یاری با اشاره به صحنه‌های بازسازی شده این فیلم گفت: 60 درصد از این مستند را که به بررسی روند تاریخی اختصاص دارد بازسازی کردم و در ادامه استفاده خوبی از جلوه های ویژه داشتیم.

این مستندساز در پایان با اشاره به سایر فعالیت هایی که در این حوزه انجام داده است، گفت: به دلیل درگیر بودن برای ساخت «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» بسیاری از پروژه ها را از دست دادم و همه تمرکز خود را بر ساخت این مستند سینمایی گذاشتم.

 

23231

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه