داریوش ارجمند با بازی در نقش حشمت فردوس وجه دیگری از توانایی اش را نشان داد. او با این کاراکتر شناسنامه «ستایش» شد و در انبوه انتقادات توانست گلیم خود را از آب بیرون بکشد.

حشمت فردوس شگفت‌انگیز بود


داریوش ارجمند با بازی در نقش حشمت فردوس وجه دیگری از توانایی اش را نشان داد. او با این کاراکتر شناسنامه «ستایش» شد و در انبوه انتقادات توانست گلیم خود را از آب بیرون بکشد.

ستایش

ارجمند درباره حضورش در سریال «ستایش» گفته : برای اولین‌بار مرحوم ایرج قادری بازی در این نقش را به من پیشنهاد داد و وقتی فیلمنامه را خواندم متوجه شدم فردوس شخصیت شگفت‌انگیزی است. مرحوم ایرج قادری به من پیشنهاد داد زمانی که قرار بود خودش کارگردانی این سریال را عهده‌دار باشد هرچند همان زمان هم حالش خوب نبود و بیماری‌اش شدید شده بود.وی افزود: من پیشنهاد او را پذیرفتم به شرط آن‌که نقش فردوس، نقش اول کار باشد و در قراردادم هم تاکید کردم که اگر کارگردان تغییر کند من می‌توانم از بازی در سریال انصراف دهم.

وی ادامه داد: وقتی متن را خواندم با وجود این‌که کامل نبود، شخصیت فردوس را دوست داشتم. من پیش از آن با نویسندگان مطرحی کار کرده بودم، اما متن آقای مطلبی من را جور دیگری تکان داد و تحت‌تاثیر قرار گرفتم. در فیلمنامه ایشان انرژی زیادی وجود داشت که مرا به‌وجد آورد.فردوس آدم جدی‌ای بود و شخصیت‌پردازی شگفت‌انگیزی داشت و نویسنده استادانه به آن پرداخته بود.

ارجمند از پایان سریال هم دفاع می کند: فینال سریال «ستایش 2» به نظر من فوق العاده بود. من عاشق این سكانس و تمام اپیزود آخر هستم. این كار یك نویسنده بزرگ دارد كه 50 سال است برای این سینما می نویسد. او در مورد این كه مخاطب دوست نداشت افت و افول حشمت فردوس را تا این حد ببیند می گوید: ما دنبال ذوق مخاطب كه نبودیم. آن سریال هایی كه دنبال ذوق و سلیقه مخاطب هستند به گونه ای دیگر ساخته می‌شود. آنها سه قسمت می سازند، بعد نگاه می‌كنند ببینند مخاطب كدام بخش را بیشتر دوست دارد و بعد ادامه می‌دهند.این سریال این گونه ساخته نشد. تمام جذابیت این سریال به همین بود كه مردم هرگز نتوانستند حدس بزنند كه سریال ستایش به كدام سمت می رود!

بازیگر سریال امام علی (ع) در خصوص ادامه سریال «ستایش» در فصل سوم و جذابیت هایش می گوید: ادامه سریال «ستایش» برمی گردد به استادی آقای مطلبی، او كه توانست قسمت دوم را هم با این همه جذابیت بنویسد. من در این سریال مثل یك ماهی وسط آب بودم. خودم نمی توانم راجع به این كار صحبت كنم. آنهایی كه بیرون هستند، بهتر می توانند راجع به سریال «ستایش» صحبت كنند. طبیعی است كه من كلیت كار را دوست داشتم كه ادامه دادم.

وقتی متن را خواندم با وجود این‌که کامل نبود، شخصیت فردوس را دوست داشتم. من پیش از آن با نویسندگان مطرحی کار کرده بودم، اما متن آقای مطلبی من را جور دیگری تکان داد و تحت‌تاثیر قرار گرفتم.

او ادامه می دهد: شك نكنید اگر من كار را دوست نداشتم ادامه نمی دادم. یا هر جا كه حس می كردم كار به سمتی می رود كه دوست ندارم رها می كردم. ولی به اعتقاد من سریال «ستایش» را آقای مطلبی خیلی زیبا نوشته نكته دیگر در مورد كارگردانی خوب سریال توسط سعید سلطانی است كه نمی توان از كنار آن به راحتی گذشت. او می افزاید: اگرچه در مورد بحث بازیگری سریال برخی از همكاران شما با من تماس گرفتند و گفتند ارجمند تمام شده! من هم گفتم خوش به حال شما كه ارجمند تمام شده، من هر فیلمی بازی كردم گفتید ارجمند تمام شده است. اما من به شما می گویم ما مطمئن هستیم آقای مطلبی خوب كارش را بلد است و می داند چگونه یك سریال را تا فصل سوم پیش ببرد.

ارجمند در خصوص توجه تلویزیون به ساخت فصل سوم سریال «ستایش» معتقد است: البته تلویزیون به سریال های دیگر بیش از «ستایش» رسید و روی آنها تبلیغ كرد و... چرا كه این سریال نیازی به تقدیر و مجلس تقدیر نداشت. مردم این سریال را دوست داشتند و ما هم دائم جایزه خودمان را از دست مردم می گیریم. ما در بیمارستان، صف نانوایی، خیابان و... مدام داریم از دست مردم جایزه می گیریم. چون آنها كار را دوست داشتند. بازیگر مجموعه های «امام علی (ع)»، «یه تیكه زمین»، «راز پنهان» و «ناز و نیاز» می گوید: علت اینكه مردم سریال «ستایش» را دوست داشتند، ابتدا برمی گردد به اینكه خوب نوشته شده، خوب كارگردانی شده و خوب بازی شده. همه در این سریال خوب بودند، نه تنها من، من یك مهره كوچك از كل این كار بودم. از همه مهمتر اینكه سریال «ستایش» بخشی از باور مردم بود. مردم در این سریال بخشی از خودشان را دیدند، سریال «ستایش» بخشی از حرف و زندگی خودم و مردمم بود. سریال «ستایش» بخشی از فرهنگ همین مردم است، به خاطر همین خیلی زود آن را باور كردند. دیدند این سریال تكیه گاهش فرهنگ این مملكت است. لازم نیست ما بیاییم در سریال سازی مان درسی تربیتی بدهیم. كافی است به نوه مان بگوییم من زندگی ام را پابرهنه ساخته ام. بازهم می سازم. شما فكر می كنید این آدم كه همه چیز داشته ولی در پایان اپیزود دوم همه چیز را از دست می دهد و آن طور حرف می زند تأثیر نمی گذارد؟! واقعاً این كار ذوق و استعداد نویسنده و كارگردان است كه این همه ظرافت در كارشان داشته اند.

ستایش

خیلی ها معتقد هستند ساخت سری سوم «ستایش» یك ریسك محسوب می‌شود؛ اما ارجمند در این باره می گوید: همه چیز زندگی ما ریسك است. ما مدام در حال ریسك هستیم. شیرآب را باز می كنیم ریسك می كنیم. كلید برق را كه می زنی ریسك است! نمی دانی برق دارد، آب الان می آید یا نه! تلویزیون مال مردم است و دست اندركاران تلویزیون هم دوست دارند برای این مردم كار خوب بسازند. دوست دارند مخاطب جذب تلویزیون شود. من لطف مردم را فراموش نمی كنم. من شرمنده این مردم هستم كه مرا تافته جدا بافته از خودشان نمی دانند. مرا سر قواره خودشان می دانند. در واقع قبول دارند كه من از تبار خودشان هستم، چه در فیلم و چه در بیرون فیلم، خدا هم كمك كرد با تمام نا به سامانی هایی كه داشتیم، كه داشتیم كار طوری شود تا مردم راضی باشند. من از جمعه شب تا به امروز كلی تماس داشتم. تماس های تلفنی ام قطع نشده است.

او در خصوص جایگاه حشمت فردوس در كارنامه داریوش ارجمند می گوید: حشمت فردوس یك شخصیت یگانه است كه فكر نمی كنم تا به حال مدل آن نوشته شده باشد؛ نه در سینما نه در تئاتر و نه در تلویزیون. من به جز علی حاتمی كسی در این مملكت نیست كه برایش بازی نكرده باشم، پس می فهمم كه چه نقشی ماندگار است. چون خط و ربط همه را می شناسم. حشمت فردوس یك نقش یگانه است.

فرآوری: منیژه خسروی

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منابع: روابط عمومی شبکه سه، بانی فیلم

مطالب مرتبط:

ستایش یا حشمت فردوس ؟

چرا فصل 3 ستایش را می سازید؟

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه