اصغر فرهادی (زادهٔ ۱۳۵۱ در خمینی-شهر کنونی؛ همایون-شهر سابق) کارگردان و فیلم-نامه-نویسایرانی است. وی یگانه کارگردان ایرانی است که موفق به کسب جایزه اسکار شده-است

اصغر فرهادی (زادهٔ ۱۳۵۱ در خمینی-شهر کنونی؛ همایون-شهر سابق) کارگردان و فیلم-نامه-نویسایرانی است. وی یگانه کارگردان ایرانی است که موفق به کسب جایزه اسکار شده-است. او این جایزه را برای کارگردانی فیلم جدایی نادر از سیمین در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی-زبان دریافت کرد؛ او همچنین نامزد دریافت همین جایزه برای فیلم نامه غیراقتباسی برای فیلم خود بود. پیشتر وی برنده سه جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در سال-های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ شده-است. خرس نقره-ای جشنواره فیلم برلین به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم دربارهٔ الی و خرس طلایی جشنواره برلین به خاطر فیلم جدایی نادر از سیمین از دیگر افتخارات اوست. وی همچنین برنده جایزه بهترین فیلم خارجی در جشنواره گلدن گلوب سال ۲۰۱۲ میلادی به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد. او اولین فیلمساز ایرانی است که توانسته-است این جایزه را به خود اختصاص دهد.
مجله تایم وی را "چهارمین" شخصیت تاثیرگذار در میان ۱۰۰ شخصیت برتر سال ۲۰۱۲ معرفی کرده-است. 
فرهادی پس از گذراندن دوره لیسانس در رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، مدرک فوق لیسانس خود در همین رشته را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد. او فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۵ در انجمن سینمای جوان اصفهان آغاز کرد. نخستین حضور حرفه-ای او در سینما در فیلمارتفاع پست ساخته ابراهیم حاتمی-کیا در سال ۱۳۸۰ به عنوان فیلمنامه-نویس بود.زندگی-نامه

فعالیت سینمایی 
بیشتر منتقدین و اهالی سینما مهمترین ساخته-های فرهادی را فیلم-های درباره الی و جدایی نادر از سیمین می-دانند.دربارهٔ الی پیش از آغاز بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر به دلیل بازی گلشیفته فراهانی در آن توسط مقامات وزارت ارشاد از جشنواره کنار گذاشته شد. سرانجام دستور حضور فیلم در جشنواره پس از رایزنی-های نهادهای غیردولتی سینما و برخی داوران جشنواره و در پی درخواست مشاور امور هنری رئیس-جمهور وقت به وزیر ارشاد صادر شد. پس از آن هم در حالی که فیلم از وزارت ارشاد پروانهٔ نمایش داشت و در برنامهٔ اکران نوروز قرار داشت، به دلایل نامعلومی از اکران آن جلوگیری شد که البته پس از گذشت نزدیک به چهارماه توقیف بی-دلیل سرانجام اکران شد.
اصغر فرهادی در چهاردهمین جشن خانه سینما و پس از دریافت جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم دربارهٔ الی گفت: «ای کاش وضع مملکت طوری شود که گلشیفته (فراهانی) بتواند برگردد، امیدوارم که بهرام بیضایی بر��ردد، امیر نادری بتواند در ایران فیلم بسازد و امیدوارم که جعفر پناهی هم بتواند در ایران فیلم بسازد.» به-دنبال انتشار این سخنان، بی-درنگ رسانه-های خبری وابسته یا نزدیک به اصول-گرایان و تندروها واکنش-های تندی از خود نشان دادند. وب-گاه جهان-نیوز از لغو پروانه ساخت فیلم جدید اصغر فرهادی با عنوان جدایی نادر از سیمین به دلیل «اظهارات ساختارشکنانه»اش خبر داد، و وب-گاه هنرنیوز متعلق به هیات اسلامی هنرمندان نیز خبر داد که مجوز فیلم او با دستور مستقیم سیدعلیرضا سجادپور، مدیرکل اداره کل نظارت و ارزشیابی سینمای حرفه-ای وزارت ارشاد، لغو شده-است. خبرگزاری فارس در یادداشتی ادعا کرد که اصغر فرهادی در جشن خانه سینما «خواستار تغییر هر چه زودتر وضعیت مملکت شد» وروزنامه کیهان این کارگردان را «هتاک» خواند و اعلام کرد که اصغر فرهادی «در موضع-گیری-های اخیر خود با محافل جریان برانداز هم-نوایی می-کند». کیهان در رابطه با اصغر فرهادی اظهار داشت او «در تلاش است با ژست اپوزیسیون و بیان سخنان ساختارشکنانه حمایت جشنواره-های غربی و رسانه-های ضدایرانی را نیز جلب نماید». در نهایت در اوایل مهرماه سال ۱۳۸۹ درحالیکه فیلمبرداری جدایی نادر از سیمین به پیشرفت ۲۰ درصدی رسیده بود، جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد در گفت-وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا اعلام کرد اصغر فرهادی به دلیل حرف-هایش که «حرف-های جالبی نبودند» مجوز ساخت فیلم خود را از دست داده-است و افزود که به آقای فرهادی یک هفته مهلت داده شده تا «حرف-های-شان را اصلاح کنند»، اما ایشان نظرات خود را پس نگرفته-است. پس از توضیحات اصغر فرهادی درباره سخنانش در جشن سینما که اعلام کرده بود «داستان شکل دیگری به خود گرفته که من مایل و معتقد به آن نبوده-ام.» حمیدرضا دیبایی مدیر روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت-وگو با ایسنا، اظهار کرد که منعی برای ادامه‎ ‎تولید فیلم اصغرفرهادی وجود ندارد.کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه