در كارنامه كاری خود بازی در 30 فیلم سینمایی را دارد اما بیشترین همكاری‌اش با «مجید مجیدی» بوده، بازیگری كه به سبب لهجه آذری‌اش نقش‌های خاص را می‌گیرد اما خودش از این بابت ناراحت نیست و معتقد است فیلمنامه و باورپذیری نقش برای مخاطب برایش مهم‌تر است. رضا ناجی می‌گوید اگر بازیگر نمی‌شد حتما مكانیك باقی می‌ماند. او تا قبل از اینكه استعدادش را در هنر بازیگری به منصه ظهور برساند، در آموزشگاه‌های رانندگی متعددی در تهران مشغول فعالیت و تدریس اصول فنی خودرو بوده است.ناجی بعدها به استخدام نیروی هوایی ...

باید نقش را باور کنم

گفت‌وگو با «رضا ناجی» بازیگر فیلم «ترنج»


در کارنامه کاری خود بازی در 30 فیلم سینمایی را دارد اما بیشترین همکاری‌اش با «مجید مجیدی» بوده، بازیگری که به سبب لهجه آذری‌اش نقش‌های خاص را می‌گیرد اما خودش از این بابت ناراحت نیست و معتقد است فیلمنامه و باورپذیری نقش برای مخاطب برایش مهم‌تر است. رضا ناجی می‌گوید اگر بازیگر نمی‌شد حتما مکانیک باقی می‌ماند. او تا قبل از اینکه استعدادش را در هنر بازیگری به منصه ظهور برساند، در آموزشگاه‌های رانندگی متعددی در تهران مشغول فعالیت و تدریس اصول فنی خودرو بوده است.ناجی بعدها به استخدام نیروی هوایی درآمد اما بازی در یک فیلم باعث شد مسیر زندگی‌اش تغییر کند.

رضا ناجي

حالا ناجی بهترین جوایز خود را از جشنواره‌های خارجی دارد. این بازیگر تبریزی توانسته خرس نقره‌ای جشنواره برلین را از آن خود کند. همچنین در کارنامه او بهترین بازیگر جشنواره فیلم دمشق و بهترین بازیگر نقش اول مرد دومین جشنواره بین‌المللی فیلم آسیا پاسفیک دیده می‌شود. بچه‌های آسمان، تولد یک پروانه، باران، پرنده باز کوچک، سوداگر، او، بید مجنون، باغ‌های کندلوس، برای آمدنت دعا می‌کنم، یک قدم تا خدا، باد در علفزار می‌رقصد و آواز گنجشک‌ها، من و زیبا از جمله آثاری است که او در آنها به ایفای نقش پرداخته. رضا ناجی در حال حاضر فیلم «ترنج» به کارگردانی مجتبی راعی را روی پرده سینما‌ها دارد. معتق�� است که همکاری در این فیلم توانسته ابعاد ناشناخته‌ای از بازیگری را به او نشان دهد.رضا ناجی قرار است در فیلمی به کارگردانی حامد محمدی فرزند منوچهر محمدی با عنوان «فرشته‌ها با هم می‌آیند» بازی کند. این فیلم در جشنواره فجر امسال به نمایش در می‌آید.

نزدیک به 30 فیلم سینمایی بازی کردید و با کارگردانان مختلف، به نظر می‌رسد بیشتر تجربه را با مجید مجیدی داشتید؟تجربه با این کارگردان چطور بود؟

همکاری با مجید مجیدی یک تجربه متفاوت بود، این کارگردان بازیگر و سینما را به خوبی می‌شناسد. در کارش بسیار جدی است و سعی می‌کند در فیلم‌هایش از اصل جنس استفاده کند نه از مشابه آن. همیشه کارهایش را دوست داشته و دارم و امیدوارم باز هم فرصتی پیدا شود که جلوی دوربین او بروم.

به نظر می‌رسد کارگردانان همیشه به خاطر کاراکتر خاص شما و لهجه‌ای که دارید برای انتخاب نقش‌هایشان به سراغتان می‌آیند این انتخاب شما را اذیت نمی‌کند؟

نه. به هیچ‌وجه اذیت‌کننده نیست. ببینید برای من انتخاب فیلم براساس سناریو و باورپذیری یک نقش است و وقتی به سراغم می‌آیند فیلمنامه را لحاظ می‌کنم و اینکه بتوانم نقش را به خوبی بازی کنم.

این را قبول دارم، متاسفانه فیلم‌های دینی ما اکثر با شعارگویی همراه هستند و این باعث شده مردم دلزده شوند و روی خوشی به این نوع فیلم‌ها نشان نمی‌دهند. فیلم‌های دینی را با شعارگویی نمی‌توان به مردم القا کرد.

کارگردان هم برایتان در انتخاب نقش‌ها مهم است؟

اگر کسی در عرصه بازیگری فعالیت مستمر داشته باشد. می‌تواند با کارگردانان مختلف همکاری کند. من در این سال‌ها در ژانرهای مختلف بازی کرده‌ام و هم با کارگردانان سخت‌گیر همکاری داشتم و هم کارگردانانی که بازیگر را آزاد می‌گذارند. از کنار آنها بودن لذت می‌برم. با هیچ‌کدام هم مشکلی ندارم.

در کارنامه کاری شما، بازی در نقش‌های طنز هم دیده می‌شود؟ خودتان به نظر می‌رسد علاقه به بازی در نقش طنز هم داشته باشید؟

حقیقت این است که کار جدی را بیشتر از کار طنز دوست دارم و بازی در نقش طنز دلخواه من نیست. اما گاهی ناچار هستم بازی کنم و این به دلیل امرار معاش است.دوست دارم نقش‌های جدیدی را تجربه کنم تا این نقش‌ها را در خودم هم کشف کنم.

رضا ناجي

همکاری‌تان با «راعی» چطور بود؟ در فیلم «تولد یک پروانه» نیز همکاری داشتید؟

درست است. در ترنج نقش یک مینیاتوریست را بازی می‌کنم که به شکل کاملا سنتی زندگی می‌کند، کارش را می‌کند و دوست ندارد مسیر زندگی‌اش تغییر کند و به دنیای خودش قانع است اما یک اتفاق این مسیر را تغییر می‌دهد و مینیاتوریست با خود و دنیای اطرافش چالش و کلنجارهایی دارد.نقش برایم دلپذیر بود و این نقش هم باعث شد چیزهایی را در خود کشف کنم.

در این فیلم نیز مجتبی راعی نگاهی به مرگ دارد و هم یک نگاه عرفانی؟

درست است، همیشه کارهای راعی با توجه به مضامین دینی که دارد به مرگ هم نگاه می‌کند. بازی در این نوع نقش‌ها برایم جذاب است و همیشه دوست دارم در نقش‌های این چنینی بازی کنم.

اما یک نکته وجود دارد،اینکه تماشاگر با فیلم‌هایی که مضامین دینی دارند به واسطه شعارگویی‌های مستقیم نمی‌تواند ارتباط برقرار کند؟

این را قبول دارم، متاسفانه فیلم‌های دینی ما اکثر با شعارگویی همراه هستند و این باعث شده مردم دلزده شوند و روی خوشی به این نوع فیلم‌ها نشان نمی‌دهند. فیلم‌های دینی را با شعارگویی نمی‌توان به مردم القا کرد.

فکر می‌کنید، «ترنج» توانسته با مخاطب خود ارتباط بگیرد؟

فکر می‌کنم، این فیلم توانسته دل مخاطب را به دست آورد، موضوع مرگ برای همه وجود دارد و به سراغ آدم می‌آید. موضوع این فیلم نیز خاص بوده و اما با توجه به فیلمنامه‌ای که دارد مردم توانستند با آن ارتباط برقرار کنند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : روزنامه تهران امروز

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه