از علی پروین سخت گیرترم


پژمان جمشیدی كه بعد از سریال «پژمان» به یك باره چهره شد این روزها «شرف خانواده فاضل» را در شبكه نمایش خانگی دارد. او از این تجربه و راهی كه از آن سریال تا الان پیموده گفته است. روایت او از حضور در تئاتر،همكاری با تهمینه میلانی و علاقه شدیدش به مربیگری فوتبال را بخوانید:

از علی پروین سخت گیرتر

*‌ «شرف خانواده فاضل » جدی ترین مواجهه مخاطبان با پژمان جمشیدی بعد از سریال «پژمان» است. چطور به یك كارگردان كم تجربه اعتماد كردید؟

داستان «شرف خانواده فاضل» این است كه یك روز موبایل من زنگ خورد یك آقایی گفت كه من پوریا جاویدپور هستم ،‌دستیار فرزاد موتمن بوده ام یك تله برای تلویزیون ساخته ام و حالا می خواهم فیلم بسازم و می خواهم شما در آن بازی كنید . هنوز «پژمان» پخش نشده بود.گفتم مگر شما كاری از من دیده اید؟ گفت كه بخش هایی از بازی شما در سریال را دیده ام.گفتم فیلمنامه را بفرستید. گفت فیلمنامه ندارم و طرحش را تعریف كرد . قصدم این بود كه قبل از «پژمان» در فیلم و سریالی دیگربازی نكنم برای همین دنبال بهانه ای برای بازی نكردن بودم. گفتم من فقط در فیلمی بازی می كنم كه فیلمنامه اش را پیمان و مهراب قاسمخانی نوشته باشند. ماجرا را هم برای مهراب تعریف كردم تا در جریان باشد. 10 روز بعد مهراب زنگ زد و گفت:« من قرارداد بسته ام و فیلمنامه را می نویسم! شقایق دهقان و بهاره رهنما هم قرارداد بسته اند.» این طوری بود كه من در عمل انجام شده قرار گرفتم ،‌بامزه این كه آخرین نفر بودم كه قرارداد بستم . الان البته از این تجربه راضی هستم.كلیت كار برای شبكه نمایش خانگی آبرومند و شیك است حالا ممكن است كسی آن را دوست نداشته باشد اما نمی تواند بگوید كار سخیفی بود.  

*‌ غیر از متن قاسمخانی به چه چیزی اعتماد كردید؟

به فیلمنامه و علاقه كارگردان ،‌گروه و بازیگران خوب فیلم. من البته توقع اتفاق خارق العاده نداشتم و نتیجه كار خیلی از ذهنیتم دور نیست. در اینستاگرامم هم نوشتم كه یك اثر هنری را باید با شرایط تولیدش سنجید. وقتی یك فیلمی دویست میلیون برای آن هزینه می شود نباید توقع عجیب غریب داشت. ضمن این كه «شرف خانواده فاضل» با همین هزینه هم فیلم آبرومندی شده.

* اندازه نقش مهم نبود؟ بعد از حضور پررنگ «پژمان» نقش تان در این فیلم چندان زیاد نیست؟

از این كه نقش ها تقسیم شده راضی ام. دوست نداشتم بار فیلم روی من باشد چون برای من زود است كه بار یك فیلم را به دوش بكشم، ضمن این كه دیگر بازیگران همه از با تجربه های این عرصه اند كه مردم هم دوست شان دارند.

*‌ بعد از «پژمان» روی صحنه رفتید . این طور استنباط شد كه خیلی زود مسیر حرفه ای بازیگری را انتخاب كرده اید.

خانم بهاره رهنما برای نقش مقابل شان دنبال بازیگر می گشتند. یك روز گفتند چرا پژمان بازی نكند. بعد از آن خدمت علی نرگس نژاد رفتیم و اتود زدیم. خیلی ها برای این نقش تست داده بودند ولی قسمت من بود كه برای «بادی که تو را خشک کرد، مرا برد» انتخاب شوم.

من اعتقاد دارم هیچ چیز در جهان مال كسی نیست و همه می توانند چیزی كه دوست دارند را تجربه كنند. اگر خوب باشند می مانند و اگر نه آبرویی كه گذاشته اند از بین می رود و دیگر نمی توانند بازگردند.

*‌ نشان داده اید كه آدم جسوری هستید. در سریال «پژمان» خودزنی می كنید و بعد از آن براحتی روی صحنه می روید.

من اعتقاد دارم هیچ چیز در جهان مال كسی نیست و همه می توانند چیزی كه دوست دارند را تجربه كنند. اگر خوب باشند می مانند و اگر نه آبرویی كه گذاشته اند از بین می رود و دیگر نمی توانند بازگردند.

*‌ البته عده ای از حضور شما در تئاتر دلخور شدند و انتقادهایی داشتند.

شاید خیلی از حرف های شان به حق باشد. اما این كه گفته می شود خیلی چیزها  سر جایش نیست برای من جای تعجب ندارد. تئاتری ها چرا فكر می كنند فقط در تئاتر چیزی سر جایش نیست ، اتفاقا وضع فوتبال با ورود این همه مدیر سیاسی وخیم تر است. من معتقدم اگر چهره ای بتواند تئاتر بازی كند و باعث جذب مردم بشود خیلی هم خوب است. ضمن این كه تئاتر مادر بازیگری است و فرصت نابی است تا بازیگر خود را محك بزند.

*‌ كلا راه های میان بر را خیلی خوب انتخاب می كنید. خیلی از بازیگران مطرح سینما ،‌سال ها طول كشیده وارد تئاتر شوند، تازه معترضان شان هم بیشتر از شما بوده.

آن دوستان با تجربیات و هوادارانی كه پیدا كرده بودند روی صحنه آمدند ؛‌من یك مقدار بی پرواتر بوده ام و كمتر از مشكلات و سختی ها اطلاع داشتم. چیزی كه جالب است این كه من خیلی آدم حساسی ام و یك دفعه یك حرف می تواند حالم را خراب كند اما با همه تهمت ها وقتی تئاتر را شروع می كردم هیچ كدام از حرف ها یادم نبود. فوتبال هم كه بازی می كردم همین طور بودم؛ بدترین اتفاق هم برایم می افتاد وقتی پا به توپ می شدم فراموش می كردم.

* بعد از این تئاتر با «آتش بس 2» قرارداد بستید. تهمیه میلانی چطور شما را انتخاب كرد؟

به نظر من خانم میلانی نه تنها كارگردان كاربلدی است كه بانوی خیلی نازنینی هم هست. خود شان تماس گرفت و دعوت به همكاری كرد اما من خیلی اذیت شان كردم !‌بیش از حد طول كشید تا جواب مثبت بدهم.

* چرا؟

چون خیلی نگران بودم. به ایشان گفتم همه كسانی كه در فیلم شما نقش های كوتاه بازی كرده اند جایگاه بازیگری دارند اتفاقا من چون این موقعیت را ندارم باید مراقب باشم. سوالاتی پرسیدم كه اصلا حرفه ای نبود و شاید اگر یك بازیگر حرفه ای این سوالات را می پرسید فسخ قرارداد می شد. ولی خانم میلانی به همه سوالات و دغدغه های من پاسخ داد و وقتی وارد كار شدم گفتم كاش زودتر پاسخ مثبت داده بودم.

از علی پروین سخت گیرتر

* جایگاه تهمینه میلانی مشخص است و اتفاقا «آتش بس» از جمله فیلم های پر فروش بوده . نگران چه چیزی بودید؟

در این شكی نیست كه تهمینه میلانی جایگاه بالایی در فیلمسازی دارد ولی من هم حق داشتم یك سری سوال مطرح كنم . نگرانی ام از بابت كوتاهی نقش بود و این كه شخصیت پایان نداشت. ولی وقتی سر كار رفتم خیلی خوشحال شدم كه چنین تصمیمی گرفته ام. همكاری با یك تیم حرفه ای و آدم هایی مثل محمود كلاری،اسحاق خانزادی و جلال الدین معیریان از آن تجربیاتی است كه كمتر پیش می آید.

* از این به بعد تصمیم تان برای ادامه بازیگری چیست؟ به هر حال استعداد شما توسط یك نفر كشف شده ولی از این به بعد باید یك سری چیزها را به طور اكتسابی به آن اضافه كنید. كتاب می خوانید؟ فیلم می بینید یا تنها به فیلمنامه و كارگردان اتكا می كنید؟

فیلم كه زیاد می بینم اما به فیلمنامه، كارگردان و گروه تولید اعتماد می كنم. اعتقادم این است كه هیچ چیز جای استعداد و تجربه را نمی گیرد. شما صد تا كتاب فوتبال بخوانی دو تا روپایی هم نمی توانی بزنی. برای من همكاری با سروش صحت ، پیمان قاسمخانی ، علی نرگس نژاد ،‌تهمینه میلانی و ...   مثل كلاس بازیگری بود . ضمن این كه خیلی مانده كه اسم بازیگر و هنرمند روی خودم بگذارم.

* دغدغه مربیگری هم دارید یا بی خیال فوتبال شده اید؟

من مدرك b آسیا دارم  و تصمیم دارم a  آن را بگیرم. سال پیش مربی تیم «پاراگ» بودم كه با آن قهرمان جام  حذفی تهران شدیم . در عرصه مربیگری شخصیتم چیز دیگری است و  اگر من را ببینید می گویید علی پروین اصلا سختگیر نیست. (با خنده) اگر فوتبال نباشد زندگی ام مختل می شود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: هفت صبح

مطالب مرتبط:

افشاگری های خانم بازیگر

ظرافت های زهره

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه